• Bezpečné doručenie.
  • Ženy veľ. 34 – 64, Muži veľ. S – 8XL

Uložené položky

Načítavajú sa vaše uložené položky...

Naše produkty

Lepšia voľba životného prostredia - naše udržateľnejšie produkty

Ktorý materiál je najšetrnejší k životnému prostrediu? Ktorá certifikácia je najlepší? Čo je to vlastne udržateľná móda?

Všetky tieto otázky sú bohužiaľ veľmi zložité a neexistujú na ne jednoduché odpovede. Je napríklad veľmi ťažké určiť, ktoré materiály sú najlepšie a najhoršie, pretože rôzne materiály ovplyvňujú životné prostredie rôznymi spôsobmi. Pestovanie bavlny vyžaduje veľké množstvo vody a pesticídov, zatiaľ čo polyester, čo je syntetické vlákno, sa získava z ropy. Iné materiály môžu pri výrobe vyžadovať veľké množstvo chemikálií a odevy zo zmesi materiálov môžu mať napr. neuveriteľne príjemné vlastnosti, ale v zásade znemožňujú recykláciu vlákien.

Niektoré materiály sú predsa lepšie ako iné, ale vždy je dôležité dať ich do súvislosti s funkciou produktu. Bunda z bio-bavlny v daždivom prostredí nebude ani funkčná, ani dlhodobo nezostane pekná, a stane sa tak skôr neudržateľnou voľbou.

Súhrnný názov pre naše udržateľnejšie produkty je Better Environmental Choice. Tento štítok používame tu na našich webových stránkach a v našich katalógoch, aby sme vám ako zákazníkovi ľahšie označili tieto produkty. V súčasnej dobe neexistuje v textilnom priemysle spoločný štandard ani názor, na ktorom by mohli byť výrobky označované alebo klasifikované ako "udržateľné". V súčasnej dobe je na každej spoločnosti, aby sa rozhodla.

Nižšie sme špecifikovali, ktoré materiály a certifikácie sme sa rozhodli klasifikovať ako Better Environmental Choice, aby sme boli čo najtransparentnejšie. Naše odevy tiež označujeme jedinečným štítkom pre každý materiál / certifikáciu. Bolo pre nás dôležité, aby sme neoznačovali všetky produkty zahrnuté v našej ponuke Better Environmental Choice, pretože sa môžu v zásade líšiť a byť rôzne dobré.

Produkty, ktoré sme sa rozhodli klasifikovať ako Better Environmental Choice, sú buď:

• výrobky, ktoré sú certifikované podľa jednej z environmentálnych značiek, s ktorými sme sa rozhodli pracovať - v súčasnej dobe GOTS a environmentálna značka Svanen. Prečítajte si o nich viac nižšie na stránke.

alebo

• výrobky, kde najmenej 50% materiálu tvorí odolnejšie vlákna. Môžete si o nich tiež prečítať viac na stránke nižšie.

Cieľ.1 V rokoch 2018 a 2019 bolo 1-2% našich produktov klasifikované ako Better Environmental Choice

Cieľ.2 V roku 2020 bolo 11% našich produktov klasifikované ako Better Environmental Choice

Cieľ.3 Cieľom pre rok 2021 je, aby bolo 20% našich produktov klasifikované ako Better Environmental Choice

Cieľ.4 Cieľom pre rok 2022 je, aby 30% našich produktov bolo klasifikované ako Better Environmental Choice


Environmentálne značky, s ktorými pracujeme v spoločnosti Cellbes

Certifikácia treťou stranou znamená, že úplne nezávislá strana stanovuje, že sú splnené osobitné požiadavky, ktoré môžu okrem iného ovplyvňovať produkt, procesy, pôvodné materiály a / alebo pracovné podmienky. Požiadavky boli vyvinuté odborníkmi v tejto oblasti a hodnotenie zvyčajne vykonávajú akreditované kontrolné spoločnosti, čo robí tento typ certifikácie najspoľahlivejším a najtransparentnejším.

Global Organic Textile Standard (GOTS)

Výrobok označený GOTS spĺňa požiadavky pre celý výrobný reťazec - od vlákna po hotový výrobok, tj. pestovanie, spriadanie, tkanie alebo pletenie, bielenie, farbenie a konečnú úpravu. Výrobok označený GOTS je certifikovaný v celom výrobnom reťazci. Aby bol výrobok certifikovaný, musí pestovanie a všetky výrobné procesy spĺňať vysoké štandardy v oblasti životného prostredia, chemikálií, spotreby vody a sociálnej zodpovednosti. Najmenej 70% výrobkov musí obsahovať organické prírodné vlákna a na to, s čím možno tieto vlákna miešať, sú kladené vysoké požiadavky. Certifikované výrobky možno dohľadať až na farmu, kde sa vlákno pestovalo, a certifikácia GOTS je mnohými považovaná za najlepšiu označenie pre textílie z prírodných vlákien na súčasnom trhu.


Dnes na našich webových stránkach nájdete veľa produktov, ktoré majú certifikáciu GOTS. Od roku 2020 má spoločnosť Cellbes ako spoločnosť tiež certifikáciu GOTS.

image

Svanen

Požiadavky na textílie označené environmentálnou značkou Svanen (Labuť) sú požiadavky na celý reťazec od vlákna po hotový výrobok, tj. výrobu vlákien, spriadanie, tkanie alebo pletenie, bielenie, farbenie a konečnú úpravu. Značku Svanen vo Švédsku udeľuje štátna spoločnosť Ecolabelling Sweden. Okrem iného existujú požiadavky na obsah a emisie chemických látok, farbív a ťažkých kovov, ktoré môžu byť škodlivé pre človeka a životné prostredie. Pri výrobe odevov existujú aj požiadavky na stálofarebnosť a pracovné podmienky. Najmenej 10% obsahu bavlneného výrobku severskej environmentálnej značky musí byť pestované ekologicky. Novo vyrábané výrobky patria do kategórie Vlákna a prípravky. Požiadavky sú kladené ako na zloženie vlákien, tak na procesy, ktoré nasledujú. Okrem toho sú kladené požiadavky na pracovné podmienky a na to, že pracovníci musia dostávať primeranú mzdu.

image

Odolnejšie materiály

Tu si môžete prečítať o materiáloch, ktoré spoločnosť Cellbes klasifikovala ako udržateľnejší. Aby bol výrobok na našich webových stránkach označený značkou Better Environmental Choice, musí výrobok obsahuje aspoň 50% týchto materiálov.


Bio-bavlna: pestovanie bavlny tvoria iba asi 2,5% celkovej poľnohospodárskej pôdy sveta. Napriek tomu predstavuje tradičné pestovanie bavlny až 25% všetkých emisií pesticídov. Pri pestovaní bio-bavlny nie sú povolené žiadne chemické pesticídy, hnojivá ani geneticky modifikované (GMO) suroviny.

Bio-bavlna je pre životné prostredie lepšie ako konvenčne pestovaná bavlna, ale stále nie je bezproblémová, pretože všetka produkcia bavlny je extrémne náročná na vodu. Bavlna má však odolná vlákna s množstvom využitia. Ak sa o svoje bavlnené odevy dobre staráte, môžu vydržať po generácie. Tipy, ako predĺžiť životnosť textílií, si prečítajte tu.


Ľan

Ľanová tkanina je trvanlivý materiál s výrazným pocitom, vďaka ktorému je vnímaná ako prirodzená a luxusná. Prádlo je vhodné ako pre odevy, tak pre domáci textil, a v Cellbes sme sa rozhodli zaradiť ľanovú bielizeň do našej radu "Lepšia voľba pre životné prostredie". Ľan možno pestovať v chladnejšom podnebí a pre dosiahnutie špičkovej kvality vlákien musí byť počasie vlhké a mierne. Čím je počasie chladnejšie, tým menšie je riziko škodcov a tým aj menšie potreba insekticídov (v bežnom pestovaní sa ale používajú herbicídy). Ľan takmer nepotrebuje žiadne zavlažovanie a darí sa mu v pôde, ktorú nemožno použiť na výrobu potravín. V niektorých prípadoch môže dokonca pomôcť vyčistiť kontaminovanú pôdu napríklad od ťažkých kovov. Podľa nášho názoru je toto prádlo ekologickým materiálom.

Bio-ľan pochádza z rastlín pestovaných bez chemických pesticídov, hnojív a geneticky modifikovaných plodín. Vďaka tomu je bio-ľan zdravšie ako pre pestovateľov, tak pre životné prostredie.


Lyocell/ TENCEL™

Lyocell je vyrobený z rovnakej pôvodnej suroviny ako viskóza, tj. celulóza z rýchlo rastúcich drevín, ako je eukalyptus. Výrobný proces lyocellu je však výrazne menej škodlivý pre životné prostredie ako u viskózy, pretože použité chemikálie nie sú tak škodlivé a tiež sa lepšie využívajú. Proces výroby lyocellu je v zásade uzavretý proces, pretože viac ako 99% chemikálií je opäť použité.

Lyocell od spoločnosti Lenzing spadá pod značku TENCEL ™ a je vyrábaný zo surovín, ktoré sú certifikované FSC (Forest Stewardship Council®) alebo PEFC (Program pre podporu certifikácie lesov), tj. certifikácia udržateľnosti.


ECOVERO™

EcoVero je relatívne nové vlákno na trhu, ktoré vyvinula lyocellová spoločnosť Lenzing. Rovnako ako pri výrobe lyocellu pochádza surovina z lesov certifikovaných FSC (Forest Stewardship Council®) alebo PEFC (Program pre podporu certifikácie lesov). Celý proces až po hotové vlákno je certifikovaný podľa environmentálnej značky EÚ a vlákno je tiež sledovateľné, čo umožňuje transparentný výrobný reťazec. Väčšina chemikálií je počas výroby recyklovaná v uzavretom procese. V porovnaní s konvenčne vyrábanou viskózou je tento proces tiež účinnejšie z hľadiska zdrojov s menším dopadom na klímu, znečistenie vody a znečistenie ovzdušia.


Recyklované a eticky vyrobené perie

Bohužiaľ v odvetví peria existuje riziko nezrovnalostí. Preto požadujeme, aby sa so všetkými živočíšnými produkty zaobchádzalo opatrne. Nikdy nemôžete byť príliš opatrní a máte na výber lepšie možnosti. Páperové produkty certifikované podľa Responsible Down Standard (RDS) možno vysledovať až na farmu, kde vtáky vyrastali, a jej cieľom je starostlivo sledovať pohodu zvierat. Perie kontroluje na každom kroku nezávislý inšpektor tretej strany, ktorý zabezpečuje, že perie pochádza od chovateľov.


Recyklovaný polyester

Recyklované polyesterové vlákna používané na textilnú výrobu sa vyrábajú prevažne z recyklovaných PET fliaš, ale môže byť použitý aj produkčný odpad z výrobného procesu. Použitím materiálov, ktoré sú už v obehu, možno obmedziť používanie surovín, čo následne vedie k zníženiu spotreby energie, chemikálií a emisií skleníkových plynov.


Recyklovaný polyamid

Polyamid je ďalšie bežné syntetické vlákno na báze oleja. Vlákno sa používa hlavne pri výrobe spodného prádla, športového oblečenia, plaviek a pančúch. Recyklovaný polyamid možno vyrábať zo starých rybárskych sietí alebo odpadov z textilnej výroby a prispieva k úsporám surovín, menšiemu množstvu odpadu a menšej spotrebe energie a vody.

Bezpečné doručenie
Bezpečná platba
30 dní na vrátenie tovaru

Kúpte si Naše modely online v Cellbes!

Bezpečné nakupovanie

Internet worldTrygg e-handelSwedish Fasion

Informácie o Cellbes

Zákaznícky servis

Sledujte nás

  • Doručujeme len na slovenskú adresu.
  • Bezplatné doručenie pri nákupe od 80 eur.
  • 30 dní na vrátenie tovaru.