• Ženy veľ. 34 – 64
  • Muži veľ. S – 8XL
  • Bezpečné doručenie.

Sprievodca materiálmi

Sprievodca materiálmi

Polyakryl

Mäkké nadýchané umelé vlákno, často využívané na úplety, ale aj na tkaniny zo zmesi vlákien. Stálofarebný, preto vhodný pre outdoorové oblečenie. Polyakryl môže byť citlivý na zahriatie v práčke aj počas žehlenia. Polyakryl používame okrem iného väčšinou na naše kabáty.


Alpaka

Veľmi mäkká vlna z lamy alpaky, zvieraťa pochádzajúceho z Ánd. Môže sa používať v textíliách zo zmesi vlákien a je aj perfektná pre úplety.


Bavlna

Bavlnené vlákna sa zbierajú zo semenníkov bavlníka. Vlákna majú rôznu dĺžku - od 15 do 45 mm. Čím dlhšie vlákna sú, tým je bavlna kvalitnejšia. U česanej bavlny sa kratšie vlákna odstraňujú, čo zaisťuje mimoriadne dobrú kvalitu, zlepšuje sa lesk a odolnosť. V súčasnej dobe je bavlna jedným z najbežnejších textilných vlákien, ktoré sú vzdušné a príjemné na telo.


Buklé

Pletená textília. Okrem iného používaná na blejzre.


Devoré

Vzorované zmesové textílie, u ktorých sa používa na rozpustenie materiálu na vybranom povrchu tlak kvapaliny a vytvára sa tak krásny transparentný vzor. Cellbes používa devoré na závesy a šaty na párty.


Krep

Bavlnená tkanina s prúžkami a výraznou štruktúrou, ktorá vznikne z 2 osnov s rôznym napätím priadze. Často sa používa na posteľnú bielizeň, u ktorej zabezpečuje príjemný a chladivý omak.

Chambray

Hladká tkanina s farebnou priadzou v osnove a bielou priadzí v útku, často používaná na košele.


Žinylka

Textília zo zosúkanej priadze, čo jej dodáva zamatový charakter. Má mäkký vzhľad a je veľmi odolná voči opotrebovaniu. Žinylka je vhodná na bytové poťahové textílie, môžete ju vidieť aj na prehozoch i prikrývkach, je tiež vhodná na svetre a saká.


Šifón

Tenká, priesvitná a ľahučká tkanina s krásnym leskom. Používa sa väčšinou na blúzky a šaty.


Krep (Crêpe)

Tkanina s krepovou textúrou.


Denim

Silná bavlnená tkanina s farebnou niťou v osnove a bielou niťou v útku. Tkaná v keprovej väzbe, zadná strana je svetlá. Špecifického vzhľadu je dosiahnuté farbou indigo.


Dobby

Vzorovaná tkanina, u ktorej sa výrazného vzhľadu dosiahne ťahaním nití z osnovy. Kvôli extra textúre sa používa okrem iného predovšetkým na košele a blúzky.


Elastan

Strečové vlákna na báze polyuretánu používané v kombinácii s ostatnými vláknami, ako je bavlna a polyester. Dodáva textílii mimoriadnu pružnosť.


Flanel

Bavlnená tkanina s chlpatým povrchom dodávajúca mäkký vzhľad.

Fleece

Polyesterová textília s vlasom na obidvoch stranách, ktorá je vzdušná a má izolačné vlastnosti.


Froté

Slučková tkanina, zvyčajne bavlnená. Mäkká a vysoko savá. Často používaná na uteráky a osušky.


Žoržet

Vzdušný a transparentný materiál z krepovej priadze, perfektné okrem iného na blúzky a šaty.


Gore-Tex

Vodoodpudivý a priedušný materiál, ktorý umožňuje, aby jeho membránami prechádzali vlhkosť, para a vzduch, ale nie kvapôčky vody. Vhodný pre outdoorové oblečenie odolné voči dažďu a vetru.


Interlock

Obojlícny úplet (žerzej), ktorý je silnejší a teplejší ako klasický úplet.


Žakár

Vzorované tkaniny či pleteniny zo strojov rovnakého mena. Sofistikovanejšie tkacie alebo pletacie stroje s nekonečným výberom vzorov. Žakárové textílie sa používajú na nábytok, saká či svetre.


Žerzej

Hladký a rebrovaný úplet (žerzej). Mäkký a elastický materiál, často používaný na tričká a šaty.


Juta

Hrubé a drsné rastlinné vlákno, ktoré môžeme nájsť v mnohých našich domácich výrobkoch. Juta je krásna v kobercoch, košoch a obrusoch.

Umelé vlákna

Textilné vlákna vyrábané synteticky. Rozdeľujú sa do dvoch kategórií - regenerované a syntetické vlákna. Regenerované vlákna sú na báze celulózy a pochádzajú z rýchlo rastúcich druhov stromov, zahŕňajú viskózu, lyocell a modal. Syntetické vlákna sa získavajú zo synteticky vyrobených organických polymérov. Príkladom syntetických vlákien sú polyester, polyamid a polyakryl.


Cupro

Podobné viskóze. Cupro sú regenerované vlákna, získané z odpadovej bavlny, namiesto dreva. Cupro je príjemné, mäkké a savé.


Ľan

Prírodné vlákna, získané zo stoniek ľanu. Ľan má pekne štruktúrované silné vlákna. Ľan odpudzuje nečistoty lepšie než bavlna, preto sa nemusí prať tak často. Ľanová priadza sa používa na tkanie ľanových textílií, ktoré sú príjemné a chladivé na telo.


Lurex

Lurex je obchodná značka firmy Lurex. Lurex je kovové vlákno, ktoré sa pridáva do materiálov pre dosiahnutie dekoratívneho efektu.


Lyocell

Lyocell, podobne ako viskóza, je regenerované celulózové vlákno. Výrobný proces lyocellu je však pre životné prostredie lepší než viskóza, pretože chemikálie používané pri výrobe sú miernejšie a používajú sa v uzavretom procese. Lyocell je dobre savý, dobre sa perie a je príjemný na telo.


Menčester

Materiál podobný zamatu so štruktúrou prúžkov. Často používaný na nohavice.


Mesh (textilná sieťovina)

Mesh je textilná sieťovina s tkanou štruktúrou. Často sa používa na športové oblečenie, pretože materiál dobre odvetráva a je príjemný.


Mikrovlákno

Veľmi tenké vlákno zo syntetického materiálu.

Microfleece

Vyrába sa rovnakým spôsobom ako klasický fleece, ale z mikrovlákna, s použitím najtenších vlákien. Tým sa dosiahne najslabšej textúry s dobrými, tepelnoizolačnými vlastnosťami.


Vlna merino

Obzvlášť krásna a mäkká vlna z oviec merino. Vlna by sa mala prať šetrne, najlepšie s programom na vlnu. Vlna prirodzene odpudzuje nečistoty a nemusí sa prať tak často ako napr. bavlna. Cellbes sa nezmieruje s imitáciou.


Modakryl

Mäkké a poddajné syntetické vlákno, používané okrem iného na výrobu umelých kožuchov.


Modal

Modal je druh viskózy vyrobený podobným spôsobom. Modal je mäkké a príjemné vlákno, ktoré je dobre savé, dobre znáša vlhkosť a v porovnaní s klasickou viskózou sa po praní toľko nezráža.


Prírodné vlákna

Prírodné vlákna sa delia do dvoch skupín: rastlinné celulózové vlákna a živočíšne proteínové vlákna. Rastlinné vlákna zahŕňajú bavlnu a ľan, zatiaľ čo hodváb a vlna sú živočíšne vlákna.


Panama

Tkanina s dvojitými niťami v osnove a útku. Trochu silnejšia než klasická, hladko tkaná tkanina. Dobrá voľba okrem iného na obrusy a závesy. Cellbes ponúka tiež polopanamu s jednou niťou v osnove a dvoma niťami v útku.


Perkál

Exkluzívna tenká, husto tkaná hladká tkanina s bavlnenými niťami bežiacimi pozdĺžne. Na krásne, hladké a ľahké posteľné obliečky.


Piké

Obvykle džersejová textília so špeciálnou vaflovou štruktúrou, ktorá vzniká striedaním hladkej a skrútenej väzby. Často sa používa na športové a atletické oblečenie (tričká piké).


Plisé

Textília s permanentnými záhybmi, používaná hlavne na sukne a šaty.

Polyamid alebo nylon

Čisto syntetická textília. Rýchlo schne, nekrčí sa a je silná. Polyamid sa používa na výrobu plážového a vrchného oblečenia, pretože rýchlo schne a je odolný voči chlóru.


Polyester

Čisto syntetická textília. Polyester rýchlo schne, nekrčí sa a je silný. Polyester sa často používa na športové oblečenie, pretože dobre odvádza vlhkosť. Vlákno je tiež dobrou voľbou pre módne produkty, pretože polyester nevyžaduje veľkú starostlivosť, je stálofarebný a lacný.


Polypropylén

Ďalšie, úplne umelo vyrobené umelé vlákno. Silné a ľahké vlákno so širokou škálou použitia. Polypropylén sme napr. použili v našich kobercoch.


Popelín

Pevná, hladko tkaná textília s hustou textúrou, často používaná na plášte a košele.


Polyuretán (PU)

Syntetický materiál s dobrou pevnosťou v ťahu. Používa sa na lakové usne a imitácie kožených výrobkov.


Prešívaná textília

Dekoratívna technika, používajúca 3 vrstvy tkaniny, pričom stredná vrstva je izolačná alebo zabezpečuje objem. Prešívanie tvorí vzory alebo čiary. Cellbes ponúka prešívané prikrývky alebo kabáty.


Regenerované vlákna

Umelo vyrobené z celulózy. Príklady regenerovaných vlákien používaných u Cellbes zahŕňajú viskózu, modal a lyocell. Textílie z regenerovaných vlákien majú krásny lesk a splývavosť. Tkanina má tendenciu sa pri praní zrážať, ale žehlením sa veľkosť opäť obnoví.


Rebrovaný úplet

Rebrovanie je dosiahnuté pravidelným striedaním spôsobov pletenia hladko a obratko (tzv. patent) pre vytvorenie prúžkovanej textúry. Patent môže byť 1x1 (1 hladko a 1 obratko), patent 2x2 (2 hladko a 2 obratko) atď. Zaisťuje výrobku dobrú elasticitu.


Zamat

Tkaná textília, kde je jedna strana pokrytá hustými krátkymi chĺpkami, ktoré jej dodávajú pekný trblietavý lesk. Používa sa okrem iného na šaty a závesy.

Satén

Tkanina, u ktorej špeciálna technika tkania vytvára lesklý povrch a peknú splývavosť. Satén môže byť tkaný z rôznych materiálov. U Cellbes je najbežnejšia bavlna.


Hodváb

Hodváb pochádza z kukiel húseníc priadky morušovej, ktoré pri zakuklení vytvárajú z hodvábu okolo seba tzv. kokón. Hodváb je ľahučká textília pôsobiaca teplo. Textília je citlivá na svetlo, je vysoko savá a ľahko sa krčí.


Roving

Rovingový úplet alebo tkanina. Rovingová priadza má rôznu hrúbku, ktorá dodáva tkanine vzorovanou textúru.


Streč

Zmiešaná textília sa strečovým elastanom.


Superstreč

Materiál s obzvlášť vysokou elasticitou. Možno ho natiahnuť o 35-40 % a počas pol hodiny vrátiť na 2 %.


Syntetické vlákna

Umelé vlákna zo syntetických organických polymérov. 3 najbežnejšie syntetické vlákna sú polyamid, polyester a polyakryl. Polypropylén a elastan sú tiež syntetické vlákna. Majú veľa skvelých vlastností, ako je naťahovanie, pružnosť a pevnosť v ťahu, ale často sa používajú v zmesiach. Nepohlcujú tak ľahko vlhkosť, nezrážajú sa, ale ľahko zachytávajú statickú elektrinu, najmä pri suchom vzduchu. Pri výrobe alebo pri praní sa môže pridávať antistatický prostriedok.

Tricot (úplet)

Tricot je úplet s očkami prebiehajúcimi pozdĺžne alebo do strany. Meno pochádza z francúzskeho slova "tricot" = pletenie. V bežných terminológiách sa však tricot používa na označenie pleteniny s veľmi malými očkami. Výrobky z tricotu sú zvyčajne veľmi pružné, elastické a mäkké.


Tufting (všívanie)

Technika používaná napr. u kobercov, u ktorých sú jednotlivé nite preťahované cez hustú sieťovinu zo zadnej strany a potom sú prilepené k textilnej strane.


Tvil

Tkanina, vytvárajúca diagonálne prúžky, podobne ako denim.

Vlna

Vlna je nadýchané vlákno s dobrými, tepelnoizolačnými vlastnosťami. Môže absorbovať veľa vlhkosti bez toho, aby ste sa cítili byť v mokre. U textilu sa používa vlna z rôznych zvierat, ale predovšetkým z oviec. Vlna prirodzene odpudzuje nečistoty a nemusíte ju prať tak často ako bavlnu. Ak sa vlna perie, malo by sa to robiť veľmi starostlivo vďaka špeciálnemu programu na vlnu. Cellbes neakceptuje imitáciu.


Velúr (zamat)

Velúr môže byť pletený alebo tkaný a slučky na vrchnej strane sa strihajú. Povrch sa stáva mäkký a získava pekný lesk. Po praní by sa mal velúr vysušiť, aby sa jeho mäkkosť obnovila.


Voál

Tenká a ľahká tkanina používaná napr. na závesy, blúzky alebo podšívku ostatných produktov.

Viskóza

Viskóza je vyrobená umelo z celulózy jedle a ostatných stromov. Viskóza je mäkká, elastická a splývavá. Tkanina má tendenciu sa pri praní v práčke zrážať, ale žehlením sa veľkosť opäť obnoví. Viskózové oblečenie nie je pevné za mokra, preto by sa nemalo oblečenie z viskózy obliekať mokré. Viskóza je fantastické vlákno so širokou škálou použitia. U Cellbes sa používa široká ponuka od nohavíc až po tričká.


WCT

Názov WCT pochádza z rovnomenného tenisového turnaja World Championship Tennis Tournament. WCT predstavuje polyesterový úplet s lesklým povrchom s nadýchanou vnútornou stranou. Väčšinou sa používa na športové oblečenie, ako sú tepláky a šortky.

Bezpečné doručenie
Bezpečná platba
30 dní na vrátenie tovaru

Kúpte si Naše modely online v Cellbes!

Bezpečné nakupovanie

Internet worldSwedish Fasion

Informácie o Cellbes

Zákaznícky servis

Buďte v obraze

Prihláste sa na odber nášho newslettera pre informácie o najnovších výrobkoch v predaji, ponukách a zasielanie noviniek od nás.

Sledujte nás

  • Doručujeme len na slovenskú adresu.
  • Bezpečná platba.
  • 30 dní na vrátenie tovaru.